Facebook Youtube
Z Piotrem Woźniakiem wspólne miauczenie :)

      Kochani, prezentujemy wam dwie piosenki z programu, w którym wystąpiliśmy na zaproszenie Piotra Woźniaka. Program ten zawiera jego autorskie piosenki, a my, współaranżując je, wprowadzamy to, co Chwila Nieuwagi robi najlepiej – miszung 🙂 Współpraca z Piotrkiem Woźniakiem była dla nas nie lada wyzwaniem, bo uwielbia on nieoczywiste rozwiązania i połamane rytmy, a do tego jest perfekcjonistą, ale kto da radę jak nie my! 🙂 Ubawiliśmy się setnie, mogąc wtrącić swoje kilka groszy w jego świetny repertuar. Posłuchajcie efektów!

 

     Nagrania pochodzą z fantastycznego koncertu, który odbył się kilka miesięcy temu w Zamku w Poznaniu. My bawiliśmy się szampańsko! A kto ma ochotę usłyszeć na żywo naszą komitywę, niech wpadnie na festiwal Danielka 25 sierpnia 2017.

 

Słuchajcie, udostępniajcie!

 


Czech Music Crossroads

Każdy kto zagrał dla swoich znajomych, chce zagrać przed nieznaną mu publicznością. Każdy kto zagrał przed taką w własnym mieście, chce to zrobić w innym, ten kto zrobił to w mieście obok, chce zagrać w innym województwie i tak w nieskończoność, aż się okrąży Ziemię:) To ciągłe nienasycenie w zderzaniu własnej twórczości z coraz bardziej egzotycznym odbiorcą jest wspaniałym motorem do działania, tworzenia i jeżdżenia z tą twórczością po świecie. My tak czujemy, dlatego bardzo chętnie przekraczamy granice, by móc grać przed jak najszerszą publicznością, przed publicznością której reakcja jest dla nas zaskoczeniem, ale dla której my również jesteśmy czymś zupełnie nowym. Byliśmy więc bardzo podekscytowani mogąc zagrać na festiwalu Czech Music Crossroads w Ostravie.

20148658_10207289400112269_595930776_oDSC_3013

próba – fot. Justyna Kąkol

      Zacznijmy od tego, że sami miejsce (industrialna przestrzeń Dolnych Vitkovic, w których odbywa się ciąg dalszy Crossroads – festiwal Colours of Ostrava), zwłaszcza wieczorem, podświetlone różnymi kolorami robi tak wielkie wrażenie, że każde działanie artystyczne w nim umieszczone zyskuje pewnego rodzaju „wow!”. Organizację naszych czeskich sąsiadów oceniamy wzorowo, a było to niełatwe wyzwanie, bowiem towarzystwo na Crossroads zjechało się z całego świata, a każdy wiedział co, gdzie i o której będzie się działo. Były zespoły ze Słowacji, Polski, Czech i Węgier, międzynarodowe grono organizatorów wszelakich folkowych, jazzowych i nie tylko imprez oraz przedstawicieli różnych mediów. Wzięliśmy udział w szeregu warsztatów, prowadzonych przez wybitnych specjalistów, a dzięki tłumaczeniu symultanicznemu na język angielski, nawet węgierski język nie stanowił przeszkody 🙂

DSC_2986

Najwspanialsze jest jednak to, że Crossroads to prawdziwa platforma spotkań, rozmów, nawiązywania relacji z organizatorami i z innymi zespołami, a konkurs na 30 minutowy „showcase” nie ma wymiaru rywalizacji, a raczej stanowi pretekst do zagajenia rozmowy, do podziwiania różnorodności. Dla nas było to zupełnie nowe doświadczenie, bo przywykliśmy do koncertów, a nie do krótkiego „show”, ale cieszymy się, że mogliśmy zetknąć się z taką formą wyrazu.

DSC_3081

DSC_3025

DSC_3083138991fot. Piotr Kotas i jego poziomica- muzyka zawsze „na poziomie” 🙂

 

Było barwnie, bo ujrzeliśmy wiele kultur, nie tylko, jak np.na Nowej Tradycji, z zakątków Polski. Absolutnie zachwycił nas występ czeskiej grupy Invisible World Q, fajni byli ekspresyjni Węgrzy z zespołu Csángállo, ale podobali nam się także nasi polscy koledzy ze Składu Niearchaicznego, którzy przywieźli muzykę Beskidu w ciekawym wydaniu. Największe znamiona „show” niewątpliwie nosił występ zwyciężczyni, Kateríny Málikowej z zespołem. W prawdziwie szamańskim stroju wprowadziła na scenę grozę rodem z głębokich słowackich lasów. Występowała na scenie plenerowej wieczorem, więc efektu dodały światła. Było mrocznie, ale ciekawie.

 

I to wszytsko wydarzyło się w ciągu dwóch dni! 🙂 Niezmiernie jesteśmy wdzięczni Miastu Ogrodów z Katowic – Martynie Markowskiej i Olkowi Mosiowi – za zaproszenie naszego zespołu do tak niezwyklej przygody i za wspólne, miłe spędzenie czasu w Ostravie.

 

Do usłyszenia niebawem w Radiu Brno! 😉

      20182270_10207289349150995_233699775_o20106573_1543943652296448_8769636462370614988_n

 


Morawska Brama otwarta na oścież :)

Witajcie po krótkiej przerwie bez wpisów na stronie 🙂 Odzywamy się na bieżąco na facebooku, zaniedbując nieco stronę chwilanieuwagi.pl, ale tylko dlatego, że mnóstwo pracy za nami… i jeszcze więcej przed nami 🙂

proba

Od zeszłego lata w naszych głowach dojrzewał nowy projekt zatytułowany Morawska Brama. Odbyliśmy szereg prób z Kubą Blokeszem, który jest współtwórcą bramy, wspólnie zaaranżowaliśmy utwory ją tworzące, a w końcu zagraliśmy trzy koncerty w studiach radiowych: Radia Opole, Radia Gdańsk i Radia Rzeszów. Zgromadziły one liczną publiczność, dzięki czemu klimat każdego z koncertów był wyśmienity. Wykonania te zostały zarejestrowane, a wkrótce znajdą się w „warsztacie mikserskim”, bowiem marzymy, by powstała z tego materiału płyta koncertowa.

Rz 1 Radio rzeszów

Czym jest Morawska Brama? Pisaliśmy już o niej zapraszając Was na powyższe koncerty, w skrócie jednak:

Ten koncert przybliża polskiej publiczności niezmiernie ciekawe nurty czeskiej muzyki. Tytułowa brama to region, w którym żyjemy, a który w naturalny sposób łączy Polskę i Czechy. Przez tą wyrwę w Beskidzie od lat przepływały między naszymi narodami towary, ale również wytwory naszych kultur. W czasie koncertu prezentujemy czeskie piosenki, a także „czeskie podejście do świata”.

droga

Dziękujemy serdecznie organizatorom wszystkich trzech koncertów za ciepłe przyjęcie i profesjonalizm, publiczności za żywy udział w koncertach i doping, a Stefanowi Bolcmanowi za wspaniałą recenzję rzeszowskiego koncertu, którą znajdziecie klikając w poniższy napis.

Recenzja koncertu Radio Rzeszów

A teraz trzymajcie kciuki za dalszy ogrom prac około wydawniczych 🙂 I czekajcie na koncerty Morawskiej Bramy, z których kilka już znalazło się w naszym kalendarzu!

Chwila & Blokesz

 


Musical z Chwilą Nieuwagi :)
W kwietniu zapraszamy do Rybnika na wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Pierwszą część
festiwalu Music & Soul wypełni musical „Jak ogień. Prorok Eliasz – próba wiary”.
Jest to historia proroka Eliasza. Proroka Jahwe, który zmagając się z własnymi wątpliwościami i rozpaczą, wyrusza do swojego króla i narodu, by przypomnieć im o Bożej miłości. Misji Eliasza towarzyszą niezwykłe znaki i cuda. Jego słowo jest jak ogień. Ogień który rozpala Izraelitów nową gorliwością wiary. Historia Eliasza to metaforyczna opowieść o ludziach, o każdym z nas w czasach wielu możliwości, różnorakich filozofii i religii , kiedy „próba wiary” wydaje się szczególnie trudna. Jednak nie jesteśmy sami. Bóg zsyła nam Ducha Świętego, który rozpala w nas ogień Bożej miłości.
IMG_0456 IMG_0472
Premiera przedstawienia miała miejsce w Katowicach podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży 2016. Muzykę skomponował specjalnie na ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży rybnicki kompozytor i aranżer, Piotr Kotas. W rolę proroka Eliasza wcielił się znakomity wokalista Jakub Blokesz.
IMG_0490
Pozostałe role również przypadły w udziale artystom pochodzącym z Rybnika lub mieszkającym nieopodal. Są to Dominika Kierpiec-Kontny, Martyna Czech (wokalistka zespołu Chwila Nieuwagi), Piotr Tłustochowicz oraz Kamil Owczarek. Solistom towarzyszy na scenie Zespół Wokalny 6 na 6 , zaś instrumentalnym trzonem widowiska jest zespół Chwila Nieuwagi oraz Wielka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Piotra Kotasa. Nie zabraknie również tancerzy – Zespół Taneczny Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L.Solskiego w Krakowie i Wydziału Teatru i Tańca PWST w Bytomiu. Autorem scenariusza jest ksiądz Wojciech Iwanecki , za reżyserię odpowiada zaś Paweł Kontny. Scenografia: Aleksander Smoliński; choreografia: Anna Kądziołka; wizualizacje: Katarzyna Jendrośka-Goik. To wyjątkowe widowisko muzyczno- aktorskie gromadzi na scenie około 100 artystów. Premierowy spektakl zebrał mnóstwo pozytywnych opinii i recenzji prasowych. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej artystycznej i duchowej uczcie i zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Zapraszamy serdecznie do Teatru Ziemi Rybnickiej 19 kwietnia o godzinie 18.00 na rybnicką premierę musicalu.
Kontakt: kasa TZR , tel. 32 42 22320,
kasa@tzr.rybnik.pl
Bilety: 40 zł i 20 zł młodzież i seniorzy
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamawiania biletów grupowych:
– powyżej 20 osób – 10 % zniżki
– powyżej 50 osób – 15% zniżki

Koncerty

23 wrzesnia 2017 kwintetOpole 18:00
28 października 2017 kwartetGliwice
18 listopada 2017 kwintetGałuszyn
19 listopada 2017 Studio im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki     kwintetWarszawa
02 grudnia 2017 kwintetKielce