Ta płyta stanowi nasz zupełnie subiektywny wybór pieśni z okresu trzech powstań śląskich (1919-1921) odnalezionych w śpiewnikach. Teksty przez nas wybrane to perspektywa nie tylko powstańców, ale także, a raczej przede wszystkim, perspektywa tych, których ci pierwsi pozostawili w domach: matek, żon, sióstr, jak również całych domostw pozbawionych gospodarza. Historia bowiem dotyka każdego, bez wyjątku. Oddajemy także głos przyrodzie, dla której ludzkie starcia, bitwy, choć w skali życia człowieka ważne, nieraz będące dla niego punktem zwrotnym, stanowią jedynie drobny, zupełnie nieistotny ułamek czasu – rzeka płynie nieprzerwanie, a tytułowe (dostone [śl. dojrzałe] żytko) złoci się w słońcu czy czas pokoju, czy wojny.
Piękne, nienaruszone przez nas melodie prezentowanych tradycyjnych pieśni interpretujemy muzycznie, wyrywając z zamierzchłej historii, wzbogacając o współczesne brzmienia i nasz muzyczny pomysł.
Między Sudetami, a Karpatami rozpościera się Morawska Brama – szeroko otwarte wrota dla kultury, handlu, a bywa że i wojny. Wyłom w górskim murze, przez który niby mimochodem, a jednak z ciekawością wzajemnie na siebie zerkamy.
Nagraliśmy tę płytę ponieważ stoimy na Śląsku – ledwie kilka kroków za tymi drzwiami. Nasłuchujemy, uchylamy, wpuszczamy. Z bogactwa, które dostrzegliśmy za Morawską Bramą, wybraliśmy to, co uznaliśmy za wyjątkowe, barwne i dające upust „czeskości”. Na tej płycie znajdziecie dźwięki i słowa napisane przez naszych Sąsiadów. Część z nich przełożyliśmy na polski, część zaśpiewaliśmy po czesku i – choć nie jesteśmy ich autorami – wszystkie szczerze płyną prosto od nas.
Realizacja nagrań: Andrzej Czubiński (Radio Opole), Stefan Kotiuk (Radio Gdańsk), Jerzy Dziobak (Radio Rzeszów)
Mix i mastering: Radosław Tadel
Anieli śpiewają to wyjątkowa propozycja wydawnicza, uciekająca od nieznośnej, przesłodzonej aury świąt. To płyta, w której w naturalny sposób mieszają się pastorałki ludowe, kolędy i twórczość autorska Chwili Nieuwagi. Bliskie nam pieśni zostały opatrzone niebanalnymi aranżacjami, co jednak najważniejsze – ich melodia pobrzmiewa w nienaruszonej i nieudziwnionej formie. Ten krążek pozwala na nowo odkryć to, co wydaje się już poznane, a młodzieńcza fantazja zespołu nie pozwala się nudzić podczas słuchania – nie tylko w okresie świąt.
Larmo (Kolędujemy, przyśpiewujemy) – trad. 1:34
Tryumfy – trad. 3:37
Dzisiaj w Betlejem – trad. 4:11
Bóg się rodzi – trad. 5:24
Gdy śliczna Panna – trad. 8:00
Cicha noc – trad. 6:16
Ballada o trzech królach – sł. Krzysztof Kamil Baczyński, muz. Piotr Kotas 6:53
Wszyscy słuchajcie – trad. 1:47
Hej pasterze nie dacie wiary – sł. i muz. Piotr Kotas 5:44
Anioł pasterzom mówił (Posuchejcie pastyrze) – sł. Marek Szołtysek, muz. trad. 3:09
Przystąpmy do szopy – trad. 4:18
Bóg wam zapłać – trad. 2:32
Půlnoční – z repertuaru Václava Neckářa 4:41
Realizacja nagrań: Andrzej Czubiński, Krzysztof ‚leon’ Lenard
Mix i mastering: Radosław Tadel
Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Takie cechy nosi właśnie nasza płyta. Jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana, a także silnie związana z kulturą śląską wolną od wypaczających naleciałości.
Bliżej jej do jarmarcznego straganu, na którym można znaleźć coś kolorowego, krzykliwego, czasem nostalgicznego i wzruszającego, niż do poukładanego działu w hipermarkecie, gdzie z góry wiadomo czego można się spodziewać.
Pozwoliliśmy sobie na taki „bałagan”, niezgodny z marketingowymi wymogami, ponieważ wierzymy, że różnorodność nie odstrasza, a raczej inspiruje i wzbudza ciekawość.
Gościnnie na płycie wystąpili:
Maciej Balcar (Dżem) – utwór „Przedwiośnie”
Jarosław Treliński (Raz Dwa Trzy) – utwór „Przedwiośnie”
Dariusz Sojka (Carrantuohill) – utwór „Tam na rzece”
Realizacja nagrań: Andrzej Czubiński
Mix i mastering: Robert Szydło
Niepoprawna muzyka płynie własnym nurtem nie zważając na modę i trendy. Nie płynie też pod prąd, czy na przekór czemukolwiek, komukolwiek, ale tak jak ją niesie. Razem z nią odwiedzamy miejsca bardzo nam bliskie, acz współcześnie zapomniane: stare wioski, tamtejsze karczmy. Dotykamy również słowa, jego sensu – dlatego sięgamy po różnorodną poezję, mimo, iż część z „naszych” autorów wrzucono już do wora interpretacyjnego. Efektem tego dryfu po meandrach inspiracji jest płyta z żywą muzyką, taką jaka „się nagrała: – bez nadmiernej ingerencji, muzyka niesterylna, „niepopularna, więc prawdziwa”.
Kup płytę „Niepoprawna muzyka”
Nasza płyta w iTunes
Warto podkreślić fakt, że każdy utwór znajdujący się na debiutanckiej płycie zespołu przyniósł
Chwili Nieuwagi pierwszą nagrodę na przynajmniej jednym ogólnopolskim festiwalu.
Nagrań dokonano w Studio M Radia Opole w lipcu 2010 r.
Realizacja nagrań, mix i mastering: Andrzej Czubiński
Płyta „Każdy dzień jest początkiem” jest przedsięwzięciem charytatywnym. Dochód z jej sprzedaży w całości przeznaczymy na budowę i wyposażenie hospicjum stacjonarnego w Rybniku. Na płycie wystąpili artyści związani z Rybnikiem. Poza talentem i miłością do muzyki łączy ich bezinteresowna chęć zmieniania świata na lepsze.
„Parenzana” to projekt muzyczny, którego pomysłodawcą i producentem jest pochodzący z Rybnika muzyk, kompozytor, aranżer Marek Sochacki, na co dzień perkusista zespołu Carrantuohill. Utwory zawarte na płycie to kompozycje i teksty Marka oraz jego muzycznych przyjaciół, w jego aranżacjach. W nagraniach wzięło udział wielu wybitnych przedstawicieli świata jazzu, popu, folku, rocka, poezji śpiewanej, między innymi: Krzesimir Dębski, Krzysztof Popek, Bernard Maseli, Kuba Więcek, Robert Czech, Krzysztof Napiórkowski, Robert Kasprzycki, Maciej Balcar, Carrantuohill, Chwila Nieuwagi. Gościem specjalnym płyty jest Anna Dymna.
Ballady i niuanse vol.2 to kolejna, dwupłytowa część serii z piosenką liryczną w wykonaniu artystów już znanych jak i przedstawicieli młodego pokolenia. Nastrojowa ale i pełna ekspresji kompilacja zawiera miks utworów, w których wspólnym mianownikiem są wrażliwe teksty i emocjonalne wykonania.
Utwory na płytach:
CD 1
1. Kortez – Zostań
2. Dziewczyny – Kto by chciał
3. Mikromusic – Takiego chłopaka
4. Marcelina feat. Piotr Rogucki – Karmelove
5. Leski – Lepiej wcale
6. Dorota Miskiewicz – Aksamit
7. Iwona Loranc – Groszki i róże
8. Marysia Sadowska – Kiedy nie ma miłości
9. Jarosław Wasik – Nigdy nie opuszczę Cię
10. Justyna Steczkowska – Kryminalna miłość
11. Skubas – Nie mam dla ciebie miłości
12. Robert Kasprzycki – Trzymaj się wiatru kochana
13. Januszkiewicz / Majerczyk – Dzięki kochana
14. Aga Zaryan – Jesienna Pigwa
15. Kayah – Ja chcę ciebie
CD 2
1. Perfect – Odnawiam dusze
2. Malarze i Żołnierze – Po prostu pastelowe
3. Renata Przemyk – Nic to jest
4. Waldemar Śmiałkowski – Śpieszmy się
5. Piotr Woźniak – Kot albo życie
6. Marcin Skrzypczak – Jeszcze nie
7. Szymon Zychowicz – Ach kiedy znowu ruszą dla mnie dni
8. Kapelanka – Pociągi
9. Kuba Blokesz – Świat
10. Agata Ślazyk – Znów za długo spałam
11. Kamila Dauksz – A ja leżę
12. Maria Holka – Nic Nowego
13. Agnieszka Chrzanowska – Delikatnie poprzez wiatr
14. Ygor Przebindowski feat. Marcin Januszkiewicz – Obłędny świat
15. Chwila Nieuwagi – W niebie
16. Ania Dąbrowska – Kołysanka dla okruszka
Ballady i niuanse to kolekcja nurtu piosenek poezji śpiewanej. Liryczna, a zarazem pełna ekspresji płyta zawiera wybór najciekawszych utworów laureatów ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej. Na płycie znalazły się piosenki znane oraz zupełnie nowe utwory. Ballady i niuanse zapraszają do łagodnej krainy nastroju melodii i słowa.
Utwory na płycie:
Dobre Piosenki to nowa seria wydawnicza Wytwórni Muzycznej MTJ prezentująca ponad 20 płyt z najpiękniejszymi zagranicznymi i polskimi piosenkami oraz tekstami literackimi umuzycznionymi przez najlepszych kompozytorów, w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady. 14 grudnia ukazało się czternaste wydawnictwo z tej serii – Edward Stachura. Piosenka z numerem 14 to nasze wykonanie Stachurowego tekstu do muzyki Romama Kołakowskiego.
Utwory na płycie:
1. Piotr Machalica – Opadły mgły, wstaje nowy dzień
2. Magda Umer, Jerzy Satanowski – Posłuchaj
3. Mirosław Czyżykiewicz – Życie to nie teatr
4. Jerzy Satanowski – Narodziny świata
5. Natalia Sikora – Dookoła mgła
6. Jerzy Satanowski – Minęło wiele miesięcy
7. Marek Andrzejewski – Przystępuję do Ciebie na wskroś
8. Sławomir Zygmunt – Czas płynie i zabija rany
9. Mariusz Lubomski & Uczestnicy Warsztatów Imienia Edwarda Stachury – Nie rozdziobią nas kruki
10. Jan Janga Tomaszewski – Piosenka dla Rafała Urbana
11. Piotr Selim i Lubelska Federacją Bardów – Opadają nam liście z drzew
12. Justyna Kuśmierczyk – Piosenka dla robotnika rannej zmiany
13. Jan Janga Tomaszewski – Czy warto
14. Chwila Nieuwagi – Błogo bardzo sławić będę ten dzień
15. Sławomir Zygmunt – Na błękicie jest polana
16. Piotr Selim i Lubelska Federacją Bardów – Po ogrodzie niech hula szarańcza
17. Magda Umer – I ciągle dal
18. Jan Kondrak – Tak
BENEFICJUM:
19. Jerzy Satanowski – Biała lokomotywa
Kolejna muzyczna przygoda, w której Chwila Nieuwagi wzięła udział. „Stachura. Fabula Rasa” to niezwykły projekt muzyczny, który zrodził się w sercu Bieszczad, w kultowej Wilczej Jamie, w Smolniku nad Sanem. Bardzo młodzi, bardzo utalentowani wykonawcy przygotowali pod okiem Romana Kołakowskiego, kompozytora i spiritus movens tego wydarzenia utwory do słów Edwarda Stachury, zaaranżowane przez Adama Skrzypka, basistę, kierownika muzycznego teatru Capitol we Wrocławiu.
Utwory na płycie:
Goście specjalni:
Kompilacja piosenek różnych autorów z kręgu tzw. Krainy Łagodności. Poszczególne utwory wybrane zostały przez radiosłuchaczy audycji Kraina Łagodności prowadzonej przez Magdę Turowską Cytrynę.
Utwory na płycie:
Nasz utwór „A kiedy mi przyjdzie” zagościł na kultowej składance
„W Stronę Krainy Łagodności”. Cieszy nas to bardzo, bo jest to seria, którą uwielbialiśmy jeszcze jako nastolatkowie, wsłuchując się w dźwięki poszczególnych płyt Krainy.
Po dwóch latach oczekiwania wraca do nas Kraina Łagodności wraz ze swoim czarodziejskim światem pełnym alegorii, pozytywnych emocji i zaczarowanych dźwięków. Z prawdziwą przyjemnością oddajemy w Państwa ręce krążek, który łączy wszystko to co w piosence poetyckiej najlepsze.
Utwory na płycie:
„Folk zwykle niesłusznie kojarzony jest z muzyką ludową, tymczasem coraz częściej folk, czyli chara-kterystyczne brzmienia z danego regionu, staje się inspiracją dla muzyków z całkowicie odmiennych gatunków. W ten sposób powstają projekty folk-rockowe (Rzepczyno, Żywiołak), folk-popowe (Beltaine), czy folkowa alternatywa (Village Kollektiv, Dagadana).”
Nasz utwór „Od ostaniej niedzieli”, znalazł się na składance folkowej – Folk się gro!
Wisienką na folkowym torcie są oczywiście wykonawcy czerpiący bezpośrednio ze źródeł danego regionu (Turnioki, Dikanda). Album „Folk się gro!” to próba ukazania każdego z tych rodzajów współczesnej muzyki, których wspólnym mianownikiem pozostaje folk.
Utwory na płycie:
Dziewiąta część składanki „W górach jest wszystko, co kocham” zatytułowana „Czas poetów” . Spotkali się tu poeci starego i młodego pokolenia, poeci życia oraz poeci szlaku, ci uznani i ci całkiem młodzi, a wszystko to ubrane w porywające nuty. Na płycie usłyszycie piosenkę „Tam na rzece” w duetowym wykonaniu Chwili Nieuwagi.
Utwory na płycie:
1. Poeci ( i tak poeci) – Dom o Zielonych Progach
2. Nie możesz – Dom o Zielonych Progach
3. Modlitwa – Dom o Zielonych Progach
4. Leć mój Aniele – Piotr Kędziora
5. W niebie mojego ojca – Piotr Kędziora
6. Pasterka – Adsu
7. Wiatr z pomarańczy – Adsu
8. Tam na rzece – Chwila Nieuwagi
9. Tych parę nut – Pod Wiatr
10. Pociąg do Gór – Pod Wiatr
11. Do Wetliny – Pod Wiatr
12. Pierwiosnków 2A – Żeby nie piekło
13. Październikiem malowane – Żeby nie piekło
14. Przegibek – Na Bani
15. Wóz z widokiem na Bieszczady – Na Bani
Ósma część składanki „W górach jest wszystko, co kocham” zatytułowana „Góry i Ludzie” – to na niej znalazły się dwa nasze utwory: „Samopoczucie” i „Cicho na Zakrzówku” . Wydana w 2012 r. płyta prezentuje piosenki siedmiu wykonawców tzw. Górskiej Krainy Łagodności, których spaja ze sobą miłość do muzyki, poezji i pięknych miejsc – najlepiej oczywiście górskich. Utwory Chwili Nieuwagi usłyszycie na płycie w duetowym wykonaniu Martyny i Andrzeja Czechów.
Utwory na płycie:
Płytę można kupić za pomocą strony:
http://sklepwgorach.pl/pl/seria-w-gorach/302-w-gorach-cz-8.html
Lubimy podróże –
także te w inne światy muzyczne.
Nasza wokalistka Martyna Czech odbyła więc podróż w krainę hip-hopu, goszcząc na najnowszej płycie eL-Cookizo „Na peryferiach wszechświata”. „NPW” To drugi solowy album rapera eL-Cookizo znanego z ekipy Azizi Hustlazz.
Głos Martyny usłyszycie w dwóch piosenkach: „Właśnie tu” oraz „Nie bądź zły”. Album to 51 minut hip-hopowej wyprawy we wszechświat pełny wielu niecodziennych historii, ciekawych spostrzeżeń i niesamo-witych brzmień.
Płytę w limitowanej wersji na CD można kupić lub ściągnąć za darmo ze strony:
www.elcookizo.pl lub naperyferiachwszechswiata.pl
Utwory na płycie:
Polecamy także teledysk do wspólnego utworu eL-Cookizo i Martyny pt. „Właśnie tu”: