Dyskografia


SZAROK (2023)

Szarok, śćmiywek, ćmok to po śląsku zmierzch

Zmierzch
to rytuał, to przemijanie, to pacierze,
to zamazanie kształtów, ale ostrość konturów
to dźwięki fujarek pasterzy i gasnące dudnienie miasta
to światła latarni i ogniska na polach
to powroty do domów, powroty do korzeni
to zbliżająca się noc, ale także jeszcze wyraźne słońce na horyzoncie
to nostalgia, ale także taniec i dzika radość

Oddajemy w wasze ręce nasz „Szarok”,
Nostalgiczny i szalony
Brzmiący nowocześnie, ale majaczący o czasach minionych
Pełny szerokich przestrzeni, ale też duszny oparami ciasnej knajpki
Oprószony siwizną, ale i żywo rumiany

Przyjmijcie ten nasz kolejny „miszung”, wyrosły na ścieżce muzycznych poszukiwań Chwili Nieuwagi, z
ciepłym, a nade wszystko otwartym sercem.


DOSTONE ŻYTKO (2021)

Ta płyta stanowi nasz zupełnie subiektywny wybór pieśni z okresu trzech powstań śląskich (1919-1921) odnalezionych w śpiewnikach. Teksty przez nas wybrane to perspektywa nie tylko powstańców, ale także, a raczej przede wszystkim, perspektywa tych, których ci pierwsi pozostawili w domach: matek, żon, sióstr, jak również całych domostw pozbawionych gospodarza. Historia bowiem dotyka każdego, bez wyjątku. Oddajemy także głos przyrodzie, dla której ludzkie starcia, bitwy, choć w skali życia człowieka ważne, nieraz będące dla niego punktem zwrotnym, stanowią jedynie drobny, zupełnie nieistotny ułamek czasu – rzeka płynie nieprzerwanie, a tytułowe (dostone [śl. dojrzałe] żytko) złoci się w słońcu czy czas pokoju, czy wojny.

Piękne, nienaruszone przez nas melodie prezentowanych tradycyjnych pieśni interpretujemy muzycznie, wyrywając z zamierzchłej historii, wzbogacając o współczesne brzmienia i nasz muzyczny pomysł.


MORAWSKA BRAMA - płyta live (2018)

Między Sudetami, a Karpatami rozpościera się Morawska Brama – szeroko otwarte wrota dla kultury, handlu, a bywa że i wojny. Wyłom w górskim murze, przez który niby mimochodem, a jednak z ciekawością wzajemnie na siebie zerkamy.

Nagraliśmy tę płytę ponieważ stoimy na Śląsku – ledwie kilka kroków za tymi drzwiami. Nasłuchujemy, uchylamy, wpuszczamy. Z bogactwa, które dostrzegliśmy za Morawską Bramą, wybraliśmy to, co uznaliśmy za wyjątkowe, barwne i dające upust „czeskości”. Na tej płycie znajdziecie dźwięki i słowa napisane przez naszych Sąsiadów. Część z nich przełożyliśmy na polski, część zaśpiewaliśmy po czesku i – choć nie jesteśmy ich autorami –  wszystkie szczerze płyną prosto od nas.


ANIELI ŚPIEWAJĄ (2016)

Anieli śpiewają to wyjątkowa propozycja wydawnicza, uciekająca od nieznośnej, przesłodzonej aury świąt. To płyta, w której w naturalny sposób mieszają się pastorałki ludowe, kolędy i twórczość autorska Chwili Nieuwagi. Bliskie nam pieśni zostały opatrzone niebanalnymi aranżacjami, co jednak najważniejsze – ich melodia pobrzmiewa w nienaruszonej i nieudziwnionej formie. Ten krążek pozwala na nowo odkryć to, co wydaje się już poznane, a młodzieńcza fantazja zespołu nie pozwala się nudzić podczas słuchania – nie tylko w okresie świąt.


MISZUNG (2013)

Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Takie cechy nosi właśnie nasza płyta. Jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana, a także silnie związana z kulturą śląską wolną od wypaczających naleciałości. Bliżej jej do jarmarcznego straganu, na którym można znaleźć coś kolorowego, krzykliwego, czasem nostalgicznego i wzruszającego, niż do poukładanego działu w hipermarkecie, gdzie z góry wiadomo czego można się spodziewać.

Pozwoliliśmy sobie na taki „bałagan”, niezgodny z marketingowymi wymogami, ponieważ wierzymy, że różnorodność nie odstrasza, a raczej inspiruje i wzbudza ciekawość.


NIEPOPRAWNA MUZYKA (2011)

Niepoprawna muzyka płynie własnym nurtem nie zważając na modę i trendy. Nie płynie też pod prąd, czy na przekór czemukolwiek, komukolwiek, ale tak jak ją niesie. Razem z nią odwiedzamy miejsca bardzo nam bliskie, acz współcześnie zapomniane: stare wioski, tamtejsze karczmy. Dotykamy również słowa, jego sensu – dlatego sięgamy po różnorodną poezję, mimo, iż część z „naszych” autorów wrzucono już do wora interpretacyjnego. Efektem tego dryfu po meandrach inspiracji jest płyta z żywą muzyką, taką jaka „się nagrała: – bez nadmiernej ingerencji, muzyka niesterylna, „niepopularna, więc prawdziwa”.


Kontakt

tel. 604 751 617

e-mail: chwilanieuwagi@o2.pl