Facebook Youtube

O zespole

      Chwila Nieuwagi to ZESPÓŁ (nie projekt!), który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków, które można usłyszeć – SŁUCHAJĄC.

      W kompozycjach Chwili Nieuwagi wyłapać można obecność: fortepianu – na którym gra Piotr Kotas, kontrabasu – Rafał Kierpiec, perkusji – Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka, gitary – Andrzej Czech, a przede wszystkim ładnego, nietuzinkowego głosu żeńskiego, należącego do Martyny Czech.  Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.

      Utwory zespołu pojawiły się na wielu składankach: „W stronę Krainy Łagodności”, „Folk się gro”, „Ballady i niuanse”, czy „W górach jest wszystko co kocham”, a koncerty grupy odbywały się między innymi na takich scenach jak: Amfiteatr w Opolu, Studio im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Studio Lutosławskiego w Warszawie, Przystanek Woodstock, Seminarium Duchowne w Katowicach, Krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej i wielu, wielu innych… .

      W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, składająca się z kompozycji nagradzanych na licznych festiwalach w latach 2010 i 2011. Zaś w 2013 roku światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Obie pozycje zostały ciepło przyjęte przez recenzentów i słuchaczy. Chwila Nieuwagi koncertuje na terenie całego kraju i coraz częściej gości w radioodbiornikach, dzięki czemu można posłuchać jej piosenek, nie schodząc do podziemia tudzież modnego undergroundu. 

                         

 

Osiągnięcia i nagrody festiwalowe zespołu

 

najedź myszką

 

 • Martyna Czech (niegdyś Kuczera)
  Wokalistka obdarzona nietuzinkowym głosem oraz umiejętnością niebanalnej interpretacji tekstu. Samouk. Laureatka licznych konkursów recytatorskich i wokalnych. Jako jedyna przedstawicielka płci pięknej w zespole musi znosić towarzystwo i poziom czterech chłopów, co przypłaca bólem głowy i zmęczeniem 🙂 Jednak na scenie kipi energią i potrafi zaczarować! 

 • Piotr Kotas

Pianista, kompozytor, samozwańczy prezes jednoosobowej firmy Arranger Studio. Skomponował wiele m.in. widowiska muzyczno-teatralne: „Pasja”, „Tego Betlejem nie ma na mapach”, a także wystawianą w kilku krajach Europy „Margaret”. Dzielnie udziela się podczas prac nad piosenkami, aranżując pomysły zespołu. Pisze fortepianówki, ale najchętniej… buduje – cokolwiek z czegokolwiek. Z sukcesem zbudował małą tamę z kamieni na rzeczce pod sceną w Bieszczadach. Planuje zbudować, a raczej budować dom 🙂 Nie prowadzi samochodu, bo w czasie jazdy zajęty jest przekonywaniem zespołu do swoich przemyśleń. Jak sam mówi: „naucza” 🙂 – jednak bezskutecznie… co może być spowodowane niewyraźną wymową 😉

 • Andrzej Czech
  Gitarzysta. Z wykształcenia i zamiłowania filozof, o czym wiedzą wszyscy z zespołu. Razem z Piotrem potrafią roztrząsnąć każdy temat na atomy – ilość diabłów na główce od szpilki to dla nich pestka. Incydentalnie – poeta. W zespole pełni także rolę menagera. Dba o to, by dojechać na czas i na właściwe miejsce, co przypłaca ksywą „cykor”. Jako jedyny członek zespołu pracuje w świecie pozamuzycznym – księguje 🙂 choć nie napisał jeszcze o tym piosenki 🙂 
 • Rafał Kierpiec
  Kontrabasista, basista – gra na czym się tylko da i śpiewa kiedy trzeba. Człowiek przesiąknięty muzyką. Nie zna się na fizyce kwantowej ani na filozofii Kanta, ale na muzyce zna się jak mało kto. Związany z orkiestrami klasycznymi (m.in. z NOSPR) i różnymi zespołami (Kablem Owinięci, SąStąd). Prowadzi samochód, zapina przyczepy (czasem bez świateł, ale zespół dowozy do domu cały i zdrowy na ciele oraz względnie na psychice). 
 • Bartłomiej Plewka
  Perkusista. Człowiek, który przemierza południe Polski wzdłuż i wszerz. Można go spotkać na trasach wiodących do Cieszyna, gdzie kończy jedne studia muzyczne, na trasach do Katowic, gdzie studiuje perkusję na Wydziale Jazzu, na trasach do Rybnika, gdzie mieszka i na wszystkich innych drogach, po których mknie jego czarna zafira 🙂 W zespole uderza w bębny, więc to on decyduje o tym czy będzie głośno czy cicho 🙂
 • Marek Sochacki
  Perkusista, członek grupy Carrantuohill wykonującej muzykę irlandzką. Dobra dusza zespołu. Muzyk absolutnie kompletny. Nie ma takiego zespołu i takiego stylu, do jakiego by nie potrafił się wkleić. Perkusista, który potrafi być niesłyszalny (to rzadka i cenna cecha!), ale gdy trzeba dobrego groove’u, słychać go nawet w trzewiach:)

   

Koncerty

13 października 2018 Grodzisk Folk Fest kwintetGrodzisk Mazowiecki 21:00
21 października 2018 premiera spektaklu "Drach" muz. Piotr KotasRybnik
25 października 2018 Teatr Ziemi Rybnickiej - Premiera rybnicka płyty Morawska Brama  Rybnik 19:00
27 października 2018 Morawska BramaReńska Wieś
10 listopada 2018 kwintetRydułtowy
23 listopada 2018 Poetyckie Piątki pod Wieżycą - Morawska BramaSobótka
25 listopada 2018 rynek kwintetKatowice
01 grudnia 2018 Morawska Brama kwintetBohumin
08 grudnia 2018 Reńska Wieś
09 grudnia 2018 kwintetGliwice
Zobacz wszystkie