Facebook Youtube

O zespole

 

Chwila Nieuwagi – polski zespół muzyczny folkowo-poetycki pochodzący z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów – zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.  Przez kolejne lata duet zdobywał nagrody na licznych festiwalach piosenki poetyckiej.

 

Debiutancka płyta: „Niepoprawna Muzyka” ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa AIA Cytryna dystrybuowana przez EMI Music Poland. Album zawiera autorskie utwory skomponowane do wierszy poetów i tekstów własnych, w tym pierwsze kompozycje zespołu po śląsku.  Wszystkie utwory z tego krążka zostały wyróżnione najwyższymi nagrodami na wspomnianych konkursach.

 

W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Promował ją teledysk do utworu: „W niebie” z debiutancką rolą aktorską wybitnego poety Adama Ziemianina. Gościnnie na płycie wystąpili: Maciej Balcar (Dżem), Jarosław Treliński (Raz Dwa Trzy) oraz Dariusz Sojka (Carrantuohill). Krążek zawiera trzy utwory zaśpiewane po śląsku oraz kompozycje do tekstów własnych i wierszy poetów.

 

„Anieli śpiewają” to trzeci album studyjny grupy prezentujący śląskie przyśpiewki i pastorałki oraz kolędy w aranżacjach Chwili Nieuwagi. Płyta ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Dalmafon.

 

Dwa lata później światło dzienne ujrzała pierwsza płyta koncertowa nagrana wspólnie z Kubą Blokeszem zatytułowana: „Morawska Brama” wydana przez „Miszung” – własne wydawnictwo zespołu. Nagrania zostały zarejestrowane podczas trzech koncertów radiowych w Radio Opole, Radio Gdańsk oraz Radio Rzeszów, prezentują kompozycje czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych, m. in. Karela Kryla, Jaromira Nohavícy, Radůzy, Poletíme? czy grupy Čechomor.

 

Wybrane utwory z albumów zespołu gościły na kilkunastu składankach poetyckich i folkowych. Wydane płyty cechuje eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Najlepiej charakter muzyczny Chwili Nieuwagi oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu

Osiągnięcia i nagrody festiwalowe zespołu
 

najedź myszką
 

 • Martyna Czech (niegdyś Kuczera)
  Wokalistka obdarzona nietuzinkowym głosem oraz umiejętnością niebanalnej interpretacji tekstu. Samouk. Laureatka licznych konkursów recytatorskich i wokalnych. Jako jedyna przedstawicielka płci pięknej w zespole musi znosić towarzystwo i poziom czterech chłopów, co przypłaca bólem głowy i zmęczeniem 🙂 Jednak na scenie kipi energią i potrafi zaczarować. Pełni rolę menadżera zespołu, którą dzieli z Andrzejem.
 • Piotr Kotas

Pianista, kompozytor, samozwańczy prezes jednoosobowej firmy Arranger Studio. Skomponował wiele m.in. widowiska muzyczno-teatralne: „Pasja”, „Tego Betlejem nie ma na mapach”, „Margaret”, „Eliasz” czy muzykę do spektaklu „Drach”. Dzielnie udziela się podczas prac nad piosenkami, aranżując pomysły zespołu. Pisze fortepianówki, ale najchętniej… buduje – cokolwiek z czegokolwiek. Z sukcesem zbudował małą tamę z kamieni na rzeczce pod sceną w Bieszczadach. Planuje zbudować, a raczej budować dom 🙂 Nie prowadzi samochodu, bo w czasie jazdy zajęty jest przekonywaniem zespołu do swoich przemyśleń. Jak sam mówi: „naucza” 🙂 – jednak bezskutecznie… co może być spowodowane niewyraźną wymową 😉

 • Andrzej Czech
  Gitarzysta. Z wykształcenia i zamiłowania filozof, o czym wiedzą wszyscy z zespołu. Razem z Piotrem potrafią roztrząsnąć każdy temat na atomy – ilość diabłów na główce od szpilki to dla nich pestka. Incydentalnie – poeta. W zespole pełni także rolę menagera. Dba o to, by dojechać na czas i na właściwe miejsce, co przypłaca ksywą „cykor”. Jako jedyny członek zespołu pracuje w świecie pozamuzycznym – księguje 🙂 choć nie napisał jeszcze o tym piosenki 🙂
 • Rafał Kierpiec
  Kontrabasista, basista – gra na czym się tylko da i śpiewa kiedy trzeba. Człowiek przesiąknięty muzyką. Nie zna się na fizyce kwantowej ani na filozofii Kanta, ale na muzyce zna się jak mało kto. Związany z orkiestrami klasycznymi (m.in. z  Orkiestrą Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie, czy NOSPR) i różnymi zespołami (Kablem Owinięci, SąStąd). Prowadzi samochód, zapina przyczepy (czasem bez świateł, ale zespół dowozi do domu cały i zdrowy na ciele oraz względnie na psychice).
 • Bartłomiej Plewka
  Perkusista. Człowiek, który przemierza południe Polski wzdłuż i wszerz. Można go spotkać na trasach wiodących do Cieszyna, gdzie kończy jedne studia muzyczne, na trasach do Katowic, gdzie studiuje perkusję na Wydziale Jazzu, na trasach do Rybnika, gdzie mieszka i na wszystkich innych drogach, po których mknie jego czarna zafira 🙂 W zespole uderza w bębny, więc to on decyduje o tym czy będzie głośno czy cicho 🙂
 • Marek Sochacki
  Perkusista, członek grupy Carrantuohill wykonującej muzykę irlandzką. Dobra dusza zespołu. Muzyk absolutnie kompletny. Nie ma takiego zespołu i takiego stylu, do jakiego by nie potrafił się wkleić. Perkusista, który potrafi być niesłyszalny (to rzadka i cenna cecha!), ale gdy trzeba dobrego groove’u, słychać go nawet w trzewiach:)

Koncerty

11 listopada 2019 GOK PawłowicePawłowice 17:00
15 listopada 2019 Muzeum ŚląskieKatowice 19:00
29 listopada 2019 Grodków
Zobacz wszystkie