Facebook Youtube

O zespole

 

Chwila Nieuwagi – polski zespół muzyczny folkowo-poetycki pochodzący z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów – zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.  Przez kolejne lata duet zdobywał nagrody na licznych festiwalach piosenki poetyckiej.

 

Debiutancka płyta: „Niepoprawna Muzyka” ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa AIA Cytryna dystrybuowana przez EMI Music Poland. Album zawiera autorskie utwory skomponowane do wierszy poetów i tekstów własnych, w tym pierwsze kompozycje zespołu po śląsku.  Wszystkie utwory z tego krążka zostały wyróżnione najwyższymi nagrodami na wspomnianych konkursach.

 

W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Promował ją teledysk do utworu: „W niebie” z debiutancką rolą aktorską wybitnego poety Adama Ziemianina. Gościnnie na płycie wystąpili: Maciej Balcar (Dżem), Jarosław Treliński (Raz Dwa Trzy) oraz Dariusz Sojka (Carrantuohill). Krążek zawiera trzy utwory zaśpiewane po śląsku oraz kompozycje do tekstów własnych i wierszy poetów.

 

„Anieli śpiewają” to trzeci album studyjny grupy prezentujący śląskie przyśpiewki i pastorałki oraz kolędy w aranżacjach Chwili Nieuwagi. Płyta ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Dalmafon.

 

Dwa lata później światło dzienne ujrzała pierwsza płyta koncertowa nagrana wspólnie z Kubą Blokeszem zatytułowana: „Morawska Brama” wydana przez „Miszung” – własne wydawnictwo zespołu. Nagrania zostały zarejestrowane podczas trzech koncertów radiowych w Radio Opole, Radio Gdańsk oraz Radio Rzeszów, prezentują kompozycje czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych, m. in. Karela Kryla, Jaromira Nohavícy, Radůzy, Poletíme? czy grupy Čechomor.

 

Wybrane utwory z albumów zespołu gościły na kilkunastu składankach poetyckich i folkowych. Wydane płyty cechuje eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Najlepiej charakter muzyczny Chwili Nieuwagi oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu

Osiągnięcia i nagrody festiwalowe zespołu
 

najedź myszką
 

 • Martyna Czech (niegdyś Kuczera)
  Wokalistka obdarzona nietuzinkowym głosem oraz umiejętnością niebanalnej interpretacji tekstu. Samouk. Laureatka licznych konkursów recytatorskich i wokalnych. Jako jedyna przedstawicielka płci pięknej w zespole musi znosić towarzystwo i poziom czterech chłopów, co przypłaca bólem głowy i zmęczeniem 🙂 Jednak na scenie kipi energią i potrafi zaczarować. Pełni rolę menadżera zespołu, którą dzieli z Andrzejem.
 • Piotr Kotas

Pianista, kompozytor, samozwańczy prezes jednoosobowej firmy Arranger Studio. Skomponował wiele m.in. widowiska muzyczno-teatralne: „Pasja”, „Tego Betlejem nie ma na mapach”, „Margaret”, „Eliasz” czy muzykę do spektaklu „Drach”. Dzielnie udziela się podczas prac nad piosenkami, aranżując pomysły zespołu. Pisze fortepianówki, ale najchętniej… buduje – cokolwiek z czegokolwiek. Z sukcesem zbudował małą tamę z kamieni na rzeczce pod sceną w Bieszczadach. Planuje zbudować, a raczej budować dom 🙂 Nie prowadzi samochodu, bo w czasie jazdy zajęty jest przekonywaniem zespołu do swoich przemyśleń. Jak sam mówi: „naucza” 🙂 – jednak bezskutecznie… co może być spowodowane niewyraźną wymową 😉

 • Andrzej Czech
  Gitarzysta. Z wykształcenia i zamiłowania filozof, o czym wiedzą wszyscy z zespołu. Razem z Piotrem potrafią roztrząsnąć każdy temat na atomy – ilość diabłów na główce od szpilki to dla nich pestka. Incydentalnie – poeta. W zespole pełni także rolę menagera. Dba o to, by dojechać na czas i na właściwe miejsce, co przypłaca ksywą „cykor”. Jako jedyny członek zespołu pracuje w świecie pozamuzycznym – księguje 🙂 choć nie napisał jeszcze o tym piosenki 🙂
 • Rafał Kierpiec
  Kontrabasista, basista – gra na czym się tylko da i śpiewa kiedy trzeba. Człowiek przesiąknięty muzyką. Nie zna się na fizyce kwantowej ani na filozofii Kanta, ale na muzyce zna się jak mało kto. Związany z orkiestrami klasycznymi (m.in. z  Orkiestrą Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie, czy NOSPR) i różnymi zespołami (Kablem Owinięci, SąStąd). Prowadzi samochód, zapina przyczepy (czasem bez świateł, ale zespół dowozi do domu cały i zdrowy na ciele oraz względnie na psychice).
 • Bartłomiej Plewka
  Perkusista. Człowiek, który przemierza południe Polski wzdłuż i wszerz. Można go spotkać na trasach wiodących do Cieszyna, gdzie kończy jedne studia muzyczne, na trasach do Katowic, gdzie studiuje perkusję na Wydziale Jazzu, na trasach do Rybnika, gdzie mieszka i na wszystkich innych drogach, po których mknie jego czarna zafira 🙂 W zespole uderza w bębny, więc to on decyduje o tym czy będzie głośno czy cicho 🙂
 • Marek Sochacki
  Perkusista, członek grupy Carrantuohill wykonującej muzykę irlandzką. Dobra dusza zespołu. Muzyk absolutnie kompletny. Nie ma takiego zespołu i takiego stylu, do jakiego by nie potrafił się wkleić. Perkusista, który potrafi być niesłyszalny (to rzadka i cenna cecha!), ale gdy trzeba dobrego groove’u, słychać go nawet w trzewiach:)

Koncerty

04 lutego 2023 La Boheme (duet)Warszawa
24 lutego 2023 Poetyckie Piątki pod WieżycąSobótka
11 marca 2023 Bolesławiec
17 marca 2023 Teatr Ziemi Rybnickiej PREMIERA NOWEJ PŁYTYRybnik
31 marca 2023 Zajazd pod Caryńską Koncert na Ogrodowej gościnnie - Adam ZiemianinUstrzyki Górne
01 kwietnia 2023 Zajazd pod Caryńską - koncert "Szarok"Ustrzyki Górne
13 kwietnia 2023 Jastrzębie Zdrój
22 kwietnia 2023 Katowice
13 maja 2023 Dostone żytko - pieśni okresu powstań śl.Rydułtowy
Zobacz wszystkie