Facebook Youtube

O zespole

      Chwila Nieuwagi to ZESPÓŁ (nie projekt!), który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków, które można usłyszeć – SŁUCHAJĄC.

      W kompozycjach Chwili Nieuwagi wyłapać można obecność: fortepianu – na którym gra Piotr Kotas, kontrabasu – Rafał Kierpiec, perkusji – Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka, gitary – Andrzej Czech, a przede wszystkim ładnego, nietuzinkowego głosu żeńskiego, należącego do Martyny Czech.  Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.

      Utwory zespołu pojawiły się na wielu składankach: „W stronę Krainy Łagodności”, „Folk się gro”, „Ballady i niuanse”, czy „W górach jest wszystko co kocham”, a koncerty grupy odbywały się między innymi na takich scenach jak: Amfiteatr w Opolu, Studio im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Studio Lutosławskiego w Warszawie, Przystanek Woodstock, Seminarium Duchowne w Katowicach, Krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej i wielu, wielu innych… .

      W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, składająca się z kompozycji nagradzanych na licznych festiwalach w latach 2010 i 2011. Zaś w 2013 roku światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Obie pozycje zostały ciepło przyjęte przez recenzentów i słuchaczy. Chwila Nieuwagi koncertuje na terenie całego kraju i coraz częściej gości w radioodbiornikach, dzięki czemu można posłuchać jej piosenek, nie schodząc do podziemia tudzież modnego undergroundu. 

                         

 

Osiągnięcia i nagrody festiwalowe zespołu

 

najedź myszką

 

 • Martyna Czech (niegdyś Kuczera)
  Wokalistka obdarzona nietuzinkowym głosem oraz umiejętnością niebanalnej interpretacji tekstu. Samouk. Laureatka licznych konkursów recytatorskich i wokalnych. Jako jedyna przedstawicielka płci pięknej w zespole musi znosić towarzystwo i poziom czterech chłopów, co przypłaca bólem głowy i zmęczeniem 🙂 Jednak na scenie kipi energią i potrafi zaczarować! 

 • Piotr Kotas

Pianista, kompozytor, samozwańczy prezes jednoosobowej firmy Arranger Studio. Skomponował wiele m.in. widowiska muzyczno-teatralne: „Pasja”, „Tego Betlejem nie ma na mapach”, a także wystawianą w kilku krajach Europy „Margaret”. Dzielnie udziela się podczas prac nad piosenkami, aranżując pomysły zespołu. Pisze fortepianówki, ale najchętniej… buduje – cokolwiek z czegokolwiek. Z sukcesem zbudował małą tamę z kamieni na rzeczce pod sceną w Bieszczadach. Planuje zbudować, a raczej budować dom 🙂 Nie prowadzi samochodu, bo w czasie jazdy zajęty jest przekonywaniem zespołu do swoich przemyśleń. Jak sam mówi: „naucza” 🙂 – jednak bezskutecznie… co może być spowodowane niewyraźną wymową 😉

 • Andrzej Czech
  Gitarzysta. Z wykształcenia i zamiłowania filozof, o czym wiedzą wszyscy z zespołu. Razem z Piotrem potrafią roztrząsnąć każdy temat na atomy – ilość diabłów na główce od szpilki to dla nich pestka. Incydentalnie – poeta. W zespole pełni także rolę menagera. Dba o to, by dojechać na czas i na właściwe miejsce, co przypłaca ksywą „cykor”. Jako jedyny członek zespołu pracuje w świecie pozamuzycznym – księguje 🙂 choć nie napisał jeszcze o tym piosenki 🙂 
 • Rafał Kierpiec
  Kontrabasista, basista – gra na czym się tylko da i śpiewa kiedy trzeba. Człowiek przesiąknięty muzyką. Nie zna się na fizyce kwantowej ani na filozofii Kanta, ale na muzyce zna się jak mało kto. Związany z orkiestrami klasycznymi (m.in. z NOSPR) i różnymi zespołami (Kablem Owinięci, SąStąd). Prowadzi samochód, zapina przyczepy (czasem bez świateł, ale zespół dowozy do domu cały i zdrowy na ciele oraz względnie na psychice). 
 • Bartłomiej Plewka
  Perkusista. Człowiek, który przemierza południe Polski wzdłuż i wszerz. Można go spotkać na trasach wiodących do Cieszyna, gdzie kończy jedne studia muzyczne, na trasach do Katowic, gdzie studiuje perkusję na Wydziale Jazzu, na trasach do Rybnika, gdzie mieszka i na wszystkich innych drogach, po których mknie jego czarna zafira 🙂 W zespole uderza w bębny, więc to on decyduje o tym czy będzie głośno czy cicho 🙂
 • Marek Sochacki
  Perkusista, członek grupy Carrantuohill wykonującej muzykę irlandzką. Dobra dusza zespołu. Muzyk absolutnie kompletny. Nie ma takiego zespołu i takiego stylu, do jakiego by nie potrafił się wkleić. Perkusista, który potrafi być niesłyszalny (to rzadka i cenna cecha!), ale gdy trzeba dobrego groove’u, słychać go nawet w trzewiach:)

   

Koncerty

16 listopada 2017 Teatr Ziemi Rybnickiej - recital duetowy podczas wernisażu malarstwa p. Małgorzaty Kapłan "Wszystko płynie"Rybnik 18:00
18 listopada 2017 ul. Dr Kowalika 3, sala "Stodoła"         kwintetGołańcz 22:30
19 listopada 2017 Studio im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki     kwintetWarszawa
02 grudnia 2017 kwintetKielce
08 grudnia 2017 impreza zamknięta         kwintetRybnik
16 grudnia 2017 Bożonarodzeniowy Jarmark       kwintetKatowice
17 grudnia 2017 Bożonarodzeniowy Jarmark na rynku         kwintetŻory
26 grudnia 2017 rynek       kwintetWisła